Asfodel biały (Asphodelus albus)

Opis: synonimy – A. arrondeaui, A. subalpinus, A. macrocarpus, złotogłów biały, złotowłos. Ta ciepłolubna bylina pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego. Częsta w Alpach Południowych gdzie rośnie na wapiennym podłożu. W Polsce nadaje się do uprawy w płd-zach rejonach. Z kępy wąskich, trawiastych liści, długich 30-50 cm ,wyrastają pod koniec wiosny grube, bezlistne łodygi kwiatowe, z brązowymi, łuskowatymi działkami. Białe, gwiaździste, o średnicy 4 cm kwiaty, z długimi pręcikami i 6 płatkami, każdy z różowobrązowym nerwem środkowym, pojawiają się w czerwcu. Asfodel nadaje się do ogrodów żwirowych lub na większe skalniaki. Wysokość rośliny 1 m, szerokość 30 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Roślina wymagająca starannej uprawy. Sadzić asfodele należy w przepuszczalnej, żyznej, raczej wapiennej glebie. Stanowisko powinno być w pełnym słońcu albo półcieniste, najlepiej osłonięte, pod ścianą budynku lub murkiem. Zimą wycinamy liście, a stanowisko osłaniamy igliwiem, korą lub torfem, ewentualnie osłaniamy kawałkiem folii. Jeśli niepotrzebne są nam nasiona asfodeli po przekwitnięciu wycinamy pędy kwiatowe.

Rozmnażanie: Przez podział grubych, mięsistych korzeni jest trudne choć możliwe wczesną wiosną. Przez wysiew nasion rozmnażamy tę rośliny jesienią.

Szkodniki i choroby: Zwykle brak.