Arisema amurska (Arisaema amurense)

Opis: Jest to bulwiasta bylina porastająca w naturze cieniste lasy na terenie Chin oraz Korei. Jest to bardzo zmienny gatunek, który wytworzył wiele form siedliskowych różniących się między sobą barwą, kształtem oraz wielkością kwiatostanów i liści. Wiosną pojawiają się liście złożone z 5 lancetowatych listków, z których każdy ma maksymalnie do 16 cm długości. Wyrastające tuż po liściach pędy kwiatostanowe, wysokości do 40 cm, dźwigają na szczycie zielonkawą kolbę otoczoną okazałą pochwą kwiatową pokrytą podłużnymi kremowo – zielonymi smugami. Okres kwitnienia arisemii amurskiej przypada na maj. Po zapyleniu rozwijają się zielonkawe jagody, które jesienią przybierają pomarańczowo – czerwoną barwę.
Uprawa i pielęgnacja: Jest to jedna z najodporniejszych arisem. Wystarcza jej  jedynie lekkie, przepuszczalne, wilgotne w okresie wzrostu stanowisko w półcieniu, Ten gatunek jest całkowicie mrozoodporny. Jeśli zatroszczymy się by arisemie amurskie rosły w żyznym próchnicznym podłożu to na pewno odwdzięczą się nam za to obfitym kwitnieniem.
Rozmnażanie: Prze oddzielanie bulw potomnych pojawiających się wokół rośliny macierzystej oraz jesienny wysiew nasion wypłukanych z owoców.
Choroby i szkodniki: Czasem liście mogą zostać uszkodzone przez ślimaki.

Więcej informacji o uprawie arisemy oraz innych roślin z rodziny obrazkowatych w ciekawym artykule na łamach Poradnika Ogrodniczego: Cantedeskia, arisema, obrazki włoskie