Anafalis perłowy (Anaphalis margaritacea)

Opis: Jest to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Ma wąskie, lancetowate, całobrzegie liście. Pokryte są maleńkimi włoskami. Kwiaty są koloru białego, zebrane w małe koszyczki. Okrywy koszyczków kwiatowych są w postaci błoniastych łusek. Pędy anafalisów są wyprostowane i obficie ulistnione. Rozrasta się za pomocą rozłogów. Jego wysokość dochodzi do 80 cm. Kwitnie od lipca do września. Owocami są białe kulki. Nadaje się na rabaty bylinowe. Znajduje również zastosowanie w suchych kompozycjach bukietowych.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga słonecznego stanowiska. Najlepiej rośnie w suchych glebach, wtedy ma bardziej srebrzysty odcień liści. Lubi glebę przepuszczalną, piaszczystą, o umiarkowanej wilgotności. Jest całkowicie mrozoodporny, jedynie w glebach ciężkich i gliniastych może wypadać. Anafalis perłowy rozrasta się szybko i bujnie. Na wiosnę można podsypać go nawozem długo działającym o większej zawartości potasu i fosforu.
Rozmnażanie: Anafalis perłowy bardzo dobrze rozmnaża się z sadzonek rozłogowych pobieranych w lutym i marcu. Można go również rozmnożyć przez podział, w terminie od marca do maja.
Choroby i szkodniki: Jest odporny na choroby i szkodniki. Jedynie mogą wystąpić choroby nieinfekcyjne.

Autorem fot. jest Neelix, zdjęcie publikowane jako własność publiczna, źródło: Wikipedia.