Akant długolistny (Acanthus hungaricus)

Opis: syn. A. longifolius, A. balcanicus. Rośnie na Bałkanach i w obszarze Morza Śródziemnego. Ta majestatyczna bylina, ozdobna jest z wysokich, sztywnych pędów kwiatostanowych, które wyrastają z kępy ciemnozielonych, głęboko klapowanych, pierzastodzielnych liści o długości do 60 cm. Liście akantów stanowiły motyw zdobiący kolumny w starożytnej Grecji. Kwiaty są białoróżowe z fioletowym odcieniem, dwuwargowe, każdy z kolczastym przykwiatkiem. Akanty kwitną od czerwca do sierpnia zebrane w długie, groniaste kwiatostany. Ta żywotna roślina nadaje się na frontowe rabaty, jako soliter na trawniku, do ogrodów naturalistycznych lub w kępie na obrzeżach drzew. Kwiatostany wykorzystuje się do suchych bukietów. Wysokość rośliny 90 cm, szerokość 60 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Akanty nie mają dużych wymagań glebowych ale podłoże powinno być alkaliczne, przepuszczalne, dostatecznie wilgotne w sezonie i głęboko uprawione ponieważ mają długie korzenie. Dobrze rosną na stanowiskach nasłonecznionych, tolerują także nieco zacienione. Młode sadzonki wymagają zabezpieczenia na zimę. Przykrywamy je warstwą słomy lub liści.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion jesienią. Nasiona akantu potrzebują przemrożenia. Wiosną duże kępy wykopujemy i dzielimy. Zimą grubsze fragmenty korzeni dołujemy w zimnym inspekcie, które na wionę wypuszczają nowe pędy.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak