Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‚Apache’

Kategoria: Trawy – Autor: Petrus – 04/01/2016

miskant apacheOpis: Miskant chiński ‚Apache’ jak wszystkie trawy należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Jest jednym z mniejszych miskantów, bo dorasta do około 50 cm wysokości. Rozrasta się kępowo i nie tworzy rozłogów. Jest to miskant paskowany poprzecznie. Cętki mają żółtawy kolor i wyróżniają się na tle jasnozielonej masy liści. Dolne liście się lekko przewieszają, górne natomiast sztywno sterczą. Liście tej odmiany są ostre. Miskant ‚Apache’ bardzo rzadko zakwita w naszym klimacie przez zbyt krótki okres wegetacji. Bardzo ładnie komponuje się z niskimi turzycami.
Uprawa i pielęgnacja: Uprawa miskanta chińskiego ‚Apache’ nie jest kłopotliwa. Wystarczy mu wilgotna, niezbyt mocno przesychająca gleba i przepuszczalna gleba. W zbyt suchej glebie słabo się rozwija. Stanowisko wybieramy słoneczne, ponieważ liście są wtedy odpowiednio wybarwione a sam pokrój miskanta ‚Apache’ jest zwarty i krępy. W sezonie podczas długotrwałych susz wymaga podlewania. W maju rozpoczyna wegetacje ten miskant dlatego warto mu wtedy zaaplikować porcję nawozu wieloskładnikowego dla roślin ogrodowych. Jest mrozoodpornym miskantem, lecz młode sadzonki w pierwszym roku nasadę kępy należy okryć kopczykiem z kory ogrodowej. Liście ścinamy dopiero na wiosnę, gdyż są dodatkową ochroną przez mrozem i śniegiem.
Gdy na początku sezonu zaczynają u naszego miskanta ‚Apache’ wyrastać zielone liście nie ma obawy, jest to częste zjawisko u miskantów poprzecznie paskowanych. Z czasem liście nabierają ‚cętek’ a nowe wyrastają już normalnie.
Rozmnażanie: Miskanta chińskiego ‚Apache’ rozmnażamy przez podział kępy. Robimy to wtedy, gdy zauważymy wyrastające pierwsze liście.
Choroby i szkodniki: Bardzo rzadko atakowany przez szkodniki i choroby. W bardzo mokrych i ciężkich glebach może po zimie kępa może obumierać.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment