Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii)

Kategoria: Palmy,Rośliny doniczkowe – Autor: Sylwia – 26/01/2011

Opis: Atrakcyjna palma nieco trudniejsza w uprawie od innych palm z rodzaju Phoenix. Inne nazwy: daktylowiec karłowaty, daktylowiec Roebeleniego. W naturalnym środowisku można ją spotkać w północnych Indiach, ale również w Laosie i na południu Wietnamu. Daktylowiec niski może dorastać do 3 m. Ma pokrój krzaczasty, rosnąc dziko wytwarza liczne odrosty, w uprawie doniczkowej zazwyczaj ma tylko jeden pień.

Młode pędy liściowe są pokryte szarawym nalotem. Rozwinięte liście są pierzaste, delikatne i ładnie wygięte, na łodygach mają cienkie, ostre kolce. Powierzchnia pnia przypomina fakturą niedojrzały ananas i pokryta jest w górnej części brązowymi włóknami.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla tej palmy powinna być dobrze przepuszczalna, bogata w próchnicę, o obojętnym pH. Może to być mieszanka odkwaszonego torfu, ziemi do roślin wrzosowatych i polistyrenu spienionego.  Stanowisko jasne, cały rok ciepłe (ok. 18-20 st. C) i wilgotne, podłoże stale lekko wilgotne. Z tego powodu nie zaleca się wystawianie tej palmy na zewnątrz, szczególnie kiedy egzemplarz jest jeszcze młody. Podlewamy umiarkowanie, palma ta nie znosi wody stojącej w korzeniach. Zimujemy w temperaturze co najmniej 10 st. C. Daktylowca niskiego nawozimy od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Przesadzamy jedynie wtedy, gdy korzenie niemal rozsadzają doniczkę.

Rozmnażanie: Z nasion.

Szkodniki i choroby: Nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni. W przypadku zbyt suchego powietrza mogą atakować przędziorki.

6 komentarzy »

 1. Phoenix roebelinii -liscie mojej palmy maja brazowawy nalot i liscie potem wysychaja co to za choroba?

  Comment by ewelina — 14/04/2012 @ 22:00

 2. Liście tej palmy brązowieją często z przesuszenia podłoża. Można wysłać zdjęcie uszkodzeń na adres oaza_polska@op.pl, wtedy będę mogła powiedzieć coś więcej.

  Comment by Sylwia — 16/04/2012 @ 08:35

 3. Witam. moja palma przeżyła ostatnio silny nalot bawełnicy prawie obumarła całkowicie. bawełnica już nie istnieje ale palma prawie z rzuciła liście a te co zostały są jasnego koloru (z resztkami bawełnicy jeszcze). co robić?

  Comment by doktor — 21/05/2012 @ 16:53

 4. Witam ! Moja palma ma 1m wysokości. Na czubkach liści ma brązowy nalot. Nie wiem ile razy ja podlewać , podobno zimą inaczej niż latem i kiedy ją zraszać. Pozdrawiam.

  Comment by muza1 — 28/10/2012 @ 09:59

 5. Moja palma Phoenix roebelenii od kilku lat ma zasychające postępujące końce lisków.Nawet nowe młode liski po kilkunastu dniach na końcach przysychają.Podlewam dwa razy na tydzień w tym raz z nawozem.Co to za przyczyna.Krzysztof l.83

  Comment by Krzysztof — 16/05/2016 @ 11:47

 6. Przyczyną może być zbyt suche powietrze. Warto palmę spryskiwać co 2-3 dni miękka wodą. To poprawi wilgotność powietrza wokół jej liści i końcówki nie powinny tak zasychać. W przypadku młodych palm możliwe jest, że suche końcówki sa tak naprawdę włóknami, które pozostają po rozwinięciu się liścia.

  Comment by Sylwia — 16/05/2016 @ 18:27

Leave a comment