Opis: Niewielka bylina, jest uprawiana jako roślina dwuletnia, w naturze występuje na łąkach i pastwiskach. Osiąga do 20 cm wysokości. Pędy zielone, delikatne. Liście zielone w formie rozety, ząbkowane. Kwitnie od kwietnia do sierpnia. Kwiaty od białych po różowe do czerwonych, zebrane w koszyczki kwiatowe. Najobficiej kwitnie w drugim roku. Roślina miododajna, chętnie odwiedzana przez owady. (więcej…)
Opis: Roślina wieloletnia o sztywnych wyprostowanych pędach kwiatostanowych. Pędy rozgałęzione tylko w górnej części, dorastające do 2 m wysokości. Liście zielone, matowe, jajowate, na długich ogonkach , pokrytych zaczerwienioną skórką,wyrastające wprost z karpy. Kwitnie w maju, kwiaty małe, żółto-kremowo-zielone,dosyć dekoracyjne, zebrane w rozgałęzione wiechowate kwiatostany. Roślina popularna w Polsce wykorzystywana do sporządzania np. kompotów również jako dodatek do ciast. (więcej…)
Opis: Bardzo duża bylina o zdrewniałych kłączach i korzeniach. Pędy grube wyrastają do 2 m wysokości, zakończone kwiatostanem. Liście dłoniasto-klapowe,głęboko wcinane, o długich, grubych i owłosionych ogonkach. Ogonki liściowe od jasno do ciemnozielonych z odcieniem czerwonawym. W pierwszym roku tworzy kilka liści, a dopiero w drugim roku wyrasta obfita rozeta liściowa. Kwitnienie następuje dopiero w drugim roku. (więcej…)
Opis: Wyprostowany, rozłożysty krzew, rośnie szeroko i luźno. Dorasta od 3 do 5 m wysokości. Pędy rozgałęziające się, gładkie, kora cienka, gładka, na młodych pędach jasnobrązowa, na starszych szorstka i lekko spękana. Liście eliptyczne, z wierzchu jasnozielone od spodu jaśniejsze, jesienią przebarwiają się na żółto i czerwono. Kwitnie późną jesienią, kwiaty małe, jasnożółte, zebrane w główki, silnie pachnące. Owoce w formie dwukomorowych torebek, dojrzewają jesienią, otwierają się, pękają i wystrzeliwują nasiona, które są czarne, błyszczące, w środku białe i oleiste, jadalne, mają smak orzeszków pistacjowych. (więcej…)
Opis: Wieloletnia bylina, silnie rozgałęziająca i rozrastająca się. Może osiągać 3 m wysokości. Łodygi wzniesione i łukowato wygięte, puste wewnątrz. Przypominające pędy bambusa. Liście jasnozielone długości 5-15 cm, szerokoeliptyczne o zaostrzonym końcu. Kwitnie od sierpnia do września, kwiaty koloru zielonkawo-białego, drobne zebrane w wiechowate kwiatostany, pachnące słodko. Nasiona bardzo drobne, zwykle roznoszone przez wodę. (więcej…)
Opis: Miniaturowa odmiana świerka, przybierająca formę płożącą. Rośnie szybko i jej szerokość znacznie przekracza wysokość, po 10 latach osiąga zaledwie ok.20-30 cm. wysokości, za to średnica to już 1-1,5 m. Liście w formie igieł, jasnozielone, wyrastają na gęsto ułożonych (prawie jeden na drugim) pędach, rosnących w górę. Roślina zimozielona i odporna na mróz. Odmiana polecana do małych ogrodów, ogródków skalnych, również jako roślina okrywowa. (więcej…)
Opis: Interesująca odmiana miniaturowego świerka, przybierająca formę kulistą, z charakterystycznym zagłębieniem pośrodku. Rośnie wolno, po 10 latach osiąga ok.30-40 cm. wysokości i ok.50-60 cm. szerokości (maksymalna szerokość to ok. 1 m.). Liście w formie igieł z ząbkowanym brzegiem, w jasnozielonym kolorze, wyrastają gęsto na cienkich pędach. Gałęzie również cienkie, ułożone wachlarzowo, rosną w górę. Roślina zimozielona i odporna na mróz. (więcej…)
Opis: Jest to bardzo ciekawa i rzadka miniaturowa odmiana świerka. Rośnie bardzo wolno, po 10 latach osiąga ok.0,5 – 1 m. średnicy a jej maksymalna wysokość to ok. 50 cm. Rośnie w formie kulistej, czasem lekko spłaszczonej od góry. Liście w formie igieł, w niebieskosrebrnym lub niebieskozielonym kolorze wyrastają gęsto na krótkich pędach. Roślina jest zimozielona, ale nie zbyt odporna na bardzo niskie temperatury. (więcej…)
Opis: Jest to drzewo iglaste, osiągające w Polsce wysokość 2-10 m. (po 30 latach ok. 3 m. wys.), kraj pochodzenia ta Japonia (gdzie dorasta nawet do 30 m.!). Posiada gęstą i regularną koronę, ma również tendencję do tworzenia wielu pni głównych, pokrytych czerwonobrązową, łuszczącą się korą. Dolne gałęzie ścielą się po ziemi. Liście w postaci króciutkich (4-8 mm) łusek, z wierzchu wypukłe i ciemnozielone, od spodu prawie białe i wklęsłe, łuski zachodzą na siebie nawzajem. (więcej…)
Opis: Odmiana o bardzo ciekawym ubarwieniu, niska o powolnym wzroście (roczny przyrost to ok. 5-8 cm.). Krzew początkowo luźniejszy i bardziej owalny, z wiekiem przybiera formę kolumnową. Tworzy dużo cienkich gałązek. Liście łuskowate, ciemnozielone, z białymi końcówkami, które wyglądają jak perełki na ciemnej zieleni krzewu (stąd nazwa odmiany). (więcej…)